Firma informatyczna – jakich usług potrzebujesz, by zapewnić bezpieczeństwo?
Bezpieczeństwo sieci to kluczowy czynnik dla wszystkich firm, które prowadzą część lub całość swojej działalności online. Jakie rozwiązania pozwolą zapewnić odpowiednią ochronę danych i systemów wykorzystywanych w przedsiębiorstwie?
Dlaczego bezpieczeństwo w sieci jest tak istotne?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na spore ryzyko związane z cyberprzestępstwami – każdego dnia tysiące firm padają ofiarą hakerów wykorzystujących różne metody. Z tego względu jest to zagrożenie, które powinno wziąć pod uwagę każde przedsiębiorstwo. Wszelkie luki w zabezpieczeniach mogą mieć niezwykle znaczące skutki – koszt wycieku danych często liczy się nawet w kilkunastu tysiącach złotych.
Ponadto warto zaznaczyć, że sytuacje tego typu wiążą się także ze znacznym zmniejszeniem zaufania ze strony klientów, co prowadzi do sporych strat w długoterminowej perspektywie. Jednocześnie należy zadbać o skuteczną ochronę danych w kontekście obowiązujących regulacji prawnych, takich jak RODO. To wszystko sprawia, że inwestycja w cyberbezpieczeństwo jest kluczowa dla niemal każdej firmy.
Jak zadbać o bezpieczeństwo sieci w firmie?
Pierwszym krokiem opracowania solidnej strategii ochrony przed zagrożeniami z zakresu cyberbezpieczeństwa będzie identyfikacja ryzyka. Należy określić, które systemy są najbardziej zagrożone, a także ocenić, które z nich mają krytyczne znaczenie dla działalności, na przykład ze względu na przechowywanie cennych danych. Regularne audyty pozwolą skontrolować stan obecnie stosowanych zabezpieczeń, a także wprowadzić niezbędne zmiany.
Kluczową kwestią jest także ciągłe szkolenie pracowników na temat zagrożeń – często to właśnie czynnik ludzki jest najbardziej zawodną częścią systemu zabezpieczeń. Dodatkowo niezbędne będą właściwe rozwiązania software’owe i sprzętowe, takie jak solidny firewall czy łączenie się z siecią poprzez tunel VPN. Nie można przy tym pominąć znaczenia regularnych aktualizacji oprogramowania czy sterowników urządzeń. Producenci na bieżąco łatają luki w zabezpieczeniach, a błędy ze starszych wersji mogą być wykorzystywane przez hakerów. Istotne jest również filtrowanie ruchu sieciowego, aby ograniczyć ryzyko pobierania niebezpiecznych plików.
Centrum przetwarzania danych jako sposób na zwiększenie bezpieczeństwa
W wielu przypadkach ataki hakerskie kończą się wyciekiem danych, który może mieć poważne konsekwencje dla przedsiębiorstwa. Aby zapewnić sobie możliwość szybkiej reakcji na takie zdarzenia, należy zadbać przede wszystkim o solidną strategię odzyskiwania. Warto zaznaczyć, że lokalne kopie zapasowe często nie będą wystarczające – awaria w danym miejscu może doprowadzić do całkowitego braku możliwości odzyskania plików. Z tego względu warto postawić na usługi w ramach centrum przetwarzania danych, które pozwolą m.in. na spełnienie założeń tzw. reguły backupu 3–2–1. To zasada, która zakłada tworzenie trzech kopii zapasowych, przechowywanie ich na co najmniej dwóch nośnikach (lub z użyciem dwóch technologii) i zapisanie jednej z nich w zewnętrznej lokalizacji – na przykład w Data Center.
Oferty tego typu są dostępne również wśród polskich dostawców. Jednym z nich jest INEA – firma obsługująca własne Data Center ze wsparciem dla wykonywania backupów i wielu innych usług. Warto podkreślić, że centrum przetwarzania danych poznańskiego dostawcy spełnia wymogi standardu TIER III, co oznacza, że poziom dostępności wynosi aż 99,9%. Ponadto, firma zapewnia stałe wsparcie techniczne i monitoring sieci, dzięki czemu wszelkie zagrożenia i ataki hakerskie są wyłapywane natychmiastowo, nie pozwalając na utratę danych przedsiębiorstwa i ich klientów. To gwarancja bezpieczeństwa, o którą należy zadbać w każdej firmie informatycznej.